Rýma je běžný příznak nachlazení a dalších respiračních onemocnění. Pokud pomineme, že kvůli ucpanému nosu nemůžete v noci spát a přes den pořádně dýchat, nejde o nic vážného. Problém vyřeší sprej do nosu a po týdnu léčby opět volně dýcháte. Co dělat v případě, že máte věčně ucpaný nos, tzv. chronickou rýmu? Běžné spreje na rýmu spíše uškodí než pomohou a proto přinášíme i další tipy na ošetření nosní sliznice.
4 stádia akutní rýmy, které je pro vás to nejhorší?
Rýma, neboli odborně rhinitída, je zánět nosní sliznice. Na začátku ji způsobují viry, které kromě sliznice nosu působí i na sliznici nosních dutin. Oslabená sliznice je pak náchylnější na bakterie, což může vyústit až do infekční hnisavé rýmy. I když nejde o závažnou nemoc, dokáže vás vyvést z rovnováhy a proto již od prvních příznaků hledáte, co na ucpaný nos.
- stádium: pálení v nose bez rýmy. Na začátku nemoci cítíte, že sliznice nosu je suchá, pálí a štípe. Je podrážděná a vy neustále kýcháte.
- stádium: oteklá sliznice a tekoucí rýma. Toto stádium rýmy je přesně to, kdy hledáte způsoby, jak uvolnit ucpaný nos. Máte pocit překážky v nosu a nejraději byste pořád smrkali. Smrkání ale nepřináší úlevu a navíc vás trápí tekoucí vodnatý sekret.
- stádium: smrkání žlutých hlenů. Sliznice už není tak oteklá, ale pro rýmu v tomto stádiu je typický žlutý hlen z nosu. Po vysmrkání cítíte úlevu a lépe se vám dýchá. Někdy je hlen hustý a vazký a dostává se z dutin jen obtížně.
- stádiu: smrkání zelených hlenů: Když se k virům na sliznici přidají i bakterie, jde o tzv. bakteriální superinfekci. Na sliznici se může objevit hnis, který zbarví hlen do zelena. Zbavit se takové rýmy není jednoduché a mnohdy pomůže až návštěva lékaře a předepsaná antibiotika.
Jak na ucpaný nos?
Nejrychlejší způsob, jak se zbavit ucpaného nosu, jsou kapky nebo spreje s účinnou látkou. Léky na splasknutí nosní sliznice účinkují do několika minut a působí 6 – 8 hodin. Zní to jako ideální řešení, ale jen dočasně. Léky s účinnými látkami xylometazolin, tramazolin, oxymetazolin a nafazolin se doporučuje používat zpravidla jen týden. Při delším používání se sliznice stane na lécích závislá a bez nich se už ani nenadechnete. Závislost na sprejích do nosu vede k poškození nosní sliznice a proto je nejjistější striktně dodržovat doporučené dávkování. Pamatujte, i ty nejlepší kapky do nosu používejte jen týden.
Po nosním spreji nebo kapkách sáhněte v případě, že hledáte způsob jak uvolnit nos a také zastavit tekoucí rýmu. V prvním stádiu nemoci zatím nejsou potřeba. Jak se zbavit pálení v nosu? Také v tomto případě zvolte sprej do nosu, ale s obsahem mořské vody s dalšími látkami, jako jsou dexpanthenol, bylinné výtažky z aloe vera, máty nebo eukalyptu. Tyto přípravky tvoří na sliznici nosu bariéru, která brání dalšímu množení virů, inaktivuje je a tím zkrátí dobu léčby rýmy. Zkusit na rýmu můžete rovněž aromaterapeutické produkty od značky Puressentiel.
Při zadní rýmě vyzkoušejte konvičku
Při zadní rýmě je postižena nejen sliznice nosu, ale také nosohltanu a vedlejších nosních dutin. Jak poznáte, že máte zadní rýmu? Příznakem je ucpaný nos a tlak v dutinách, s čím souvisí zalehlé uši a bolest hlavy. Skrze hustý hlen v nosohltanu se vám špatně dýchá a úlevu nepřináší ani smrkání. Chronickou zadní rýmu si uženete z neléčené rýmy nebo i při neléčené alergii.
Jak spustit rýmu? Když cítíte tlak v dutinách a potřebujete uvolnit hlen, je na čase vyzkoušet osvědčené postupy. Léčba zadní rýmy spočívá v ředění hlenů a ošetření sliznice. Dobrou službu udělá solný roztok v izotonické koncentraci a nosní konvička, kterými spolehlivě propláchnete dutiny, naředíte hlen a zvlhčíte nosní sliznici. Pro ty, kteří mají obavu z používání nosní konvičky, poslouží i mořská voda ve spreji s izotonickou koncentrací.
To, jak dlouho trvá zadní rýma, je individuální, zpravidla se jí do dvou týdnů nadobro zbavíte. Při léčbě zadní rýmy pomohou i bylinky, a to nejen v tabletách ale i ve formě napařovací lázně. Smíchejte několik druhů bylinek, které vám příjemně voní, udělejte z nich zápar a inhalujte pod osuškou. Vhodná je třeba máta, heřmánek, prvosenka, meduňka, dobromysl či mateřídouška.
Babské rady, jak na ucpaný nos
Kromě standardní léčby rýmy pomohou i tyto recepty našich babiček:
- silný kuřecí nebo hovězí vývar,
- teplá koupel s kapkou éterického oleje a solí do koupele,
- podpora imunitního systému v podobě vitamínů,
- bylinné čaje pro podporu normální funkce dýchacích cest,
- dostatek tekutin, aby se hlen mohl naředit,
- inhalování bylinných silic a vodní páry,
- výplach nosu solným roztokem,
- zvlhčování vzduchu vodou, kterou necháte odpařovat na topení.
Ucpaný nos celoročně? Pozor na chronickou rýmu!
Chronickou rýmou můžete onemocnět nejen z nadměrného používání nosních kapek. Trvá déle než 3 měsíce a způsobit ji mohou alergeny, nedoléčená akutní rýma nebo polypy na nosní sliznici. Mnoho lidí také trpí na ucpaný nos v noci, kdy po ulehnutí nemohou dýchat a špatně se jim usíná.
Jak léčit rýmu, která se vleče několik měsíců? Její léčba patří do rukou lékaře. Říká se jí také senná rýma a spouští se při kontaktu s alergenem. Při alergii na pyly a kvetoucí byliny si od senné rýmy přes zimu odpočinete, naopak alergie na zvířecí srst nebo roztoče trápí alergiky celoročně. Alergická rýma se léčí pomocí antihistaminik, tedy léků na alergii a pomocí sprejů do nosu s obsahem kortikoidů. I když účinek kortikoidů v nosu nenastává okamžitě jako u klasických sprejů na rýmu, jsou pro nosní sliznici mnohem šetrnější. Navíc působí i na další alergické projevy jako je slzení a pálení očí.
Nosní polypy v praxi znamenají, že máte vychlípenou sliznici vedlejších dutin. Ten, kdo má nosní polypy, špatně dýchá nosem a musí mít neustále pootevřená ústa. Rovněž trpí přetrvávající suchou sliznicí nosu i úst a také má slabý čich. Polypy se dají léčit kortikoidy ve formě sprejů či tablet, řešením je také chirurgické odstranění.
Slyšeli jste o katarální rýmě? Jde o typ rýmy, která se projevuje nejvíce v zimě, s nástupem topné sezóny. Nemocný má ucpanou jednu nosní dírku, protože je sliznice oteklá a překrvená. V noci dýchá ústy a často chrápe, přes den mu neustále teče z nosu vodnatý sekret.
Ucpaný nos přes noc, jak se ho zbavit?
Ucpaný nos v noci je jedním z důvodů nespavosti. Přes den nemáte žádné příznaky rýmy, ale jakmile si lehnete, nemůžete dýchat. Nezbývá, než dýchat ústy, co ale dlouho nevydržíte, protože se vysušuje sliznice v ústech. Jistý způsob, jak se rychle zbavit rýmy přes noc, jsou spreje do nosu, ty se ale nesmí používat déle než týden. Z dlouhodobého hlediska je potřeba pátrat po příčinách chronické rýmy.
Pokud hledáte způsoby, jak se zbavit rýmy přes noc natrvalo, kombinujte vícero řešení:
- vzduch v ložnici udržujte chladný a vlhký,
- nosní sliznici proplachujte mořskou vodou nebo konvičkou se solným roztokem,
- do difuzéru nebo zvlhčovače vzduchu kápněte pár kapek máty nebo eukalyptu,
- poraďte se s ORL lékařem, který vám vyšetří nosní dutiny a předepíše ty správné léky.
Napsala: Mgr. Ľubica Sobčáková
Lékárník v lékárně Praha 10, K Pérovně
Zdroj: BENU
Vložil: Josef Zima
