Chřipka je v současné době velice aktuálním tématem a plno z nás už tato nemoc poslala do peřin. Příčinou je zejména chladné a sychravé počasí a prudké změny teplot při přecházení z vytopených místností do venkovní zimy. Abychom snížili riziko onemocnění, velmi důležitá je prevence, která pomůže zvýšit obranyschopnost organismu.
1. Zvyšte přísun vitamínů
Přísun vitamínů můžete zvýšit pomocí nejrůznějších doplňků stravy v podobě vitamínu A, B, C, D a zinku nebo správně sestaveným jídelníčkem, který můžete doplnit čerstvou ovocnou a zeleninovou šťávou.
Fresh proti chřipce 1
Suroviny: 2 tyčky řapíkatého celeru, 2 stroužky česneku, 4 jablka. Suroviny vložíme do lisu a odšťavníme.

Fresh proti chřipce 2
Suroviny: 6 mandarinek, 2 pomeranče, 1 grapefruit, půl limetky, kousek zázvoru. Ovoce oloupeme a vložíme do odšťavňovače nebo do mixéru.

Zázvorový čaj s medem
.
Suroviny: 2 velké citrony, kořen zázvoru a med. Zázvor očistíme, nakrájíme na tenké plátky nebo nastrouháme na hrubém struhadle. Citron omyjeme a s kůrou nakrájíme na tenké plátky. Vložíme do sklenice, zalijeme medem, uzavřeme a necháme 3 dny uležet. Konzumujeme jako čaj – lžičku směsi zalijeme horkou vodou.

Salát proti chřipce
Suroviny: 500 g kysaného zelí, 2 mrkve, 1 jablko, 1 cibule, lžíce křenu, zakysaná smetana. Zeleninu očistíme, mrkev a jablka nastrouháme najemno. Přidáme scezené kysané zelí, najemno nakrájenou cibuli a smetanu. Promícháme a můžeme hned podávat.
V jakých potravinách naleznete vitamíny A, B, C, D a zinek?
Vitamín A – naleznete v mrkvi, zelí, vaječných žloutcích, červené paprice nebo meruňkách.
Vitamín B – obsahují luštěniny, ořechy, celozrnné obiloviny, vnitřnosti, mléčné výrobky, drůbež, rybí maso, vejce, mléko, listová zelenina, kvasnice, ovesné vločky, švestky, banány, pomeranče, hrozny, …
Vitamín C – je kromě citrusů také v jablkách, hruškách, černém rybízu, kiwi, jahodách, malinách, angreštu, zelí, kapustě, špenátu, květáku, brokolici, rajčatech, rakytníku či šípku.
Vitamín D – nám do těla dodává především slunce, ale naleznete ho také v rybách (losos, makrela, tuňák), tresčích játrech, houbách nebo vejcích.
Zinek – obsahují potraviny živočišného původu, jako vnitřnosti, mléčné výrobky, tmavé maso, žloutky a mořské plody.
2. Dodržujte správnou hygienu
Důkladná hygiena je základ. Správně umyté ruce jsou účinnou prevencí před viry, které se do těla běžně dostávají přes ústa či nos, tedy míst, kterých se rukama běžně dotýkáme.
3. Vyhněte se kontaktu s nemocnými
Omezení kontaktu s nemocnými je samozřejmostí. V období chřipek však omezte také fyzický kontakt s přáteli, jako je podávání rukou či objímání.
4. Vyvarujte se uzavřeným prostorům s větší koncentrací lidí
V uzavřených prostorech s velkou koncentrací lidí se viry šíří velice rychle. Pokud vám to situace dovolí, vyhněte se v období chřipek návštěvy supermarketů, prostředků hromadné dopravy nebo třeba kina.
5. Dbejte na pestrou stravu
Pestrá strava je pro tělo důležitá, a to nejenom v období nemocí. Jídelníček by tedy neměl být monotónní, ale naopak obsahovat širokou škálu nejrůznějších potravin, jako jsou mléčné výrobky, maso, vejce, ryby, obiloviny, luštěniny, celozrnné druhy pečiva, ovoce a zelenina.
6. Otužujte se
Otužování je skvělý způsob na posílení imunity. Nemusíte hned lézt do studené vody, pro začátek pomůže i lehce otevřené okno na spaní, cvičení na čerstvém vzduchu nebo výměna horké vany za chladnější sprchu. Vaše tělo bude odolnější proti virózám v podobě chřipky, angíny či nachlazení.
7. Hýbejte se
Fyzická aktivita je další výbornou prevencí chřipky. Podpořit ji můžete například pravidelnými procházkami nebo běháním na čerstvém vzduchu. Co komu vyhovuje.
8. Pravidelně větrejte
Viry chřipky se šíří kapénkově, tedy vzdušnou cestou. V domácnostech bývá v zimním období vzduch často suchý a vydýchaný, a to zvyšuje schopnost přežívání virů a bakterií. Suchý vzduch také vysušuje sliznici, která tak ztrácí přirozenou obranyschopnost, způsobuje dýchací potíže, kašel, záněty nosohltanu, onemocnění dýchacích cest a bolesti dutin. Šíření virů v místnosti můžete zabránit pravidelným a intenzivním větráním. Suchý vzduch vám pomohou vyřešit zvlhčovače vzduchu.
9. Nezapomeňte na kvalitní spánek
Kvalitní odpočinek a dostatečný spánek patří mezi další skvělé zbraně proti onemocnění, a to nejen chřipky. Dlouhodobý nedostatek spánku zvyšuje riziko vážných onemocnění, přispívá ke špatné náladě, vede k častému zapomínání, snižuje schopnost soustředění a celkovou funkci organismu.
Jak dlouho přežívá virus chřipky na předmětech?
Na tvrdém hladkém povrchu, jako je plast, kov (klávesnice, myš, kliky, plastová sedadla v hromadné dopravě … až 48 hodin
Na oblečení, v látkách, na papíru a to včetně papírových kapesníků … až 12 h
Na rukou … až 5 minut (je to sice nejkratší doba, ale rukama se nejčastěji dotýkáme obličeje, čímž může dojít k přenosu viru)
Zdroj: Concept
Vložil: Josef Zima