Vánoce jsou za námi, ale spoustu nových hraček se stále povaluje všude po bytě. Jasně, že děti jsou z nich nadšené a hra s nimi se rozjíždí každý další den znovu a znovu. Ale zakopávat o ně a šlapat po nich není pro nás rodiče nic příjemného. Pojďte společně s námi nové hračky zorganizovat a dám jim důkladnou péči.
Vytřiďte staré a rozbité hračky
V první řadě doporučujeme vytřídit rozbité a staré hračky, které už dítěti tolik nedají, jako třeba před rokem. Jsou totiž hračky, které dokážou dítě rozvíjet pouze omezenou dobu a později už zbytečně zabírají místo hračkám s novým potenciálem. Víme, že pro menší děti je těžké vzdávat se konkrétních hraček, ke kterým mají vazbu. Proto zkuste hračky, se kterými víte, že si dítě již méně nebo vůbec nehraje, dát stranou někam, kde je neuvidí. Pokud po nich začne po pár dnech pátrat, vraťte mu je, ještě není ten správný čas na vyřazení. Ale pokud pátrat nezačne, můžete je v klidu vyřadit a nahradit jejich místo hračkou novou.
Úklid a organizace hraček
Nové hračky získaly nové místo a teď už jen naučit dítě, aby je tam samo a ideálně rádo uklízelo. S návyky na uklízení doporučujeme začínat co nejdříve, protože pokud z toho uděláte zábavu, dítě to nebude vnímat jako nutnou a nepříjemnou povinnost, ale jako hru. Nepodávejte úklid jako něco, co se musí, ale třeba jako hru na schovávanou, kterou všechny děti milují – “Je potřeba pro dnešek všechny hračky schovat, abychom je zítra zase všechny mohli hledat. Když zůstanou rozházené po zemi, přijdeme o zábavu je zítra najít.” Nebo pokud máte třeba plno lego kostek či dřevěnou stavebnici ve velkém boxu, co na závěr dne hrát hru „trefíš se do boxu“?
Děti jsou od určitého věku přirozeně orientované na řád a pořádek, proto, pokud jim v hračkách uděláte systém od mala, pochopí ho a budou brát úklid alá třídění jako samozřejmost. Můžete zvolit různé systémy a úložné prostory, které vám vyhovují, a které se vám líbí, dítě se postupně napojí, nebo někdy vymyslí i něco samo, co se vám může zalíbit.

Osvědčené jsou barevné plastové krabice, dřevěné poličky s látkovými boxy, různé košíky na hračky či papírové krabice. Ať zvolíte cokoliv, dejte hračkám nějaký řád. Roztřiďte je podle typu, podle barvy, podle velikosti, podle materiálu. Co vám dává největší smysl a vašemu dítěti také. Některé druhy hraček jdou při hraní pěkně kombinovat, tak mohou sdílet stejný úložný prostor. Na úložné prostory můžete použít samolepky s označením, co ukrývají, aby dítě jednoduše poznalo, co má kde hledat, a stejně tak kam to pak zase uklidit. Nejoblíbenější hračky můžou zůstat vystavené, aby byly ihned po ruce a doplnit je můžete hračkami designovými, které dodají pokoji i pěkný vzhled. Tyhle výstavní hračky jdou i obměňovat třeba podle ročního období nebo prostě podle nálady. Systémů je mnoho, stačí si najít ten svůj, který bude celé vaší rodině nejvíce vyhovovat.
Péče o hračky
Nezapomeňte, že i o hračky je potřeba pečovat. Zvlášť o hračky našich nejmenších, protože právě ti rádi poznávají své hračky všemi smysly, hlavně orálně. Na hračky se denně práší i když jsou jen vystavené v poličce, zaschlé sliny se postupně mění v bakterie a většina hraček se často povaluje po zemi. Ve chvíli, když jdete utírat prach a luxovat, otřete také hračky vlhkým hadříkem. Textilní hračky alespoň jedenkrát až dvakrát do měsíce vyperte v pračce dle instrukcí na etiketě. A takové gumové kostky či velké plastové hračky můžete klidně osprchovat ve vaně.
Zdroj: Agátin Svět
Napsala: Tereza Kotilová
Vložil: Josef Zima za team e-obchodak.eu