Značku Cinzano máme spjatou především s vermutem. V jednu dobu se málokterá událost obešla bez slavnostního přípitku v podobě vychlazeného Cinzano Bianco s plátkem citronu. Přitom už v polovině 19. století rodina Cinzano rozšířila své portfolio také o šumivá vína. Nyní, s nadcházejícím koncem roku, nastává ideální příležitost si je připomenout.
V minulém, úvodním článku adventního seriálu jsme představili jednotlivé druhy šumivých vín a vysvětlili rozdíly mezi šampaňským, proseccem a sekty. Nyní se zaměříme na konkrétní značku, kterou je Cinzano. V jejich portfoliu šumivých vín najdeme prosecco, ale také asti, odrůdová šumivá vína nebo sekty. Rozdíl však spočívá v původu a zpracování vín, nikoli jejich kvalitě.

OD CUKROVINEK K PŘÍPITKŮM
Zakladateli značky Cinzano byli bratři Carlo Stefano a Giovanni Giacomo. Ti provozovali cukrářství, jež v tehdejší době spočívalo v umění zpracování cukru. Cukráři tak kromě cukrovinek vyráběli sirupy či likéry. Bratři Cinzano zkoušeli také různé recepty na slazení a dochucování vín a z těchto experimentů vzniká v roce 1757 jejich vermut Cinzano.
O pouhých 20 let později byli bratři Cinzano jmenováni dodavateli specialit na královský savojský dvůr, díky čemuž jejich turínský obchod získal ještě větší renomé. V polovině 19. století, stále pod ochranou královského dvora, tak rodina Cinzano rozšířila své portfolio o šumivá vína.
CINZANO PROSECCO D.O.C.
Podobně jako další výrobci musí i Cinzano splnit určité požadavky, aby své víno mohlo označit jako prosecco. Tím prvním je původ; prosecco může vznikat pouze ve vybraných italských regionech označených ochrannou známkou D.O.C. (Denominazione di origine controllata). Dále musí převažovat odrůda révy vinné Glera (ostatní povolené odrůdy smí tvořit maximálně 15 % vína) a prosecco musí zrát minimálně 30 dní.
Cinzano Prosecco D.O.C. je suché šumivé víno s květinovým aroma, v němž se bylinný nádech mísí s ovocnými tóny jablek a hrušek. Chuť je svěží, jemná a dlouhotrvající. Toto víno se perfektně hodí na přípitek nebo jako aperitiv. Stejně dobře ale doprovodí i první chody párování – mořské plody, bílé maso a zeleninu. Zajímavé spojení může vytvořit s kořeněným, ale ne příliš pikantním jídlem jako například kuře tandoori.

CINZANO DRY EDITION
Toto víno vzniká z odrůd Garganega a Trebiano, jež rostou na bohaté půdě Benátska a oblasti Emilia Romagna. Ta dodává vínu plnost a jiskru. Cinzano Dry Edition se vyznačuje hladkostí a bohatou květinovou a ovocnou vůní s tóny broskví a maracuji. Chuť je svěží a jemná. Víno se dokonale snoubí s polozralými sýry.
CINZANO SWEET EDITION
Tento sladký a lehký sekt vzniká z hroznů vinné révy pěstované v oblastech Piemont a Emilia Romagna. Slámově žluté víno má nižší obsah alkoholu (9,5 %), ovšem jeho aroma je velmi bohaté, květinové s jemným minerálním nádechem a tóny šalvěje a medu. Chuť je příjemně sladká, osvěžující a vyvážená. Víno skvěle doprovodí dezerty, ale hodí se také k jednohubkám se zeleninou, polozralým sýrem a uzeninou.

CINZANO ROSÉ EDITION
Toto sladké, nízkoalkoholické (9,5 %) šumivé víno na první pohled zaujme svou krásně růžovou barvou. Díky odrůdě Rulandské modré odhaluje tóny lesních plodů doplněné o květinové aroma růží a fialek. Chuť je plná, po sladkém červeném ovoci. Pokud do sklenky přidáte výseč čerstvé broskve nebo červené bobule, chuť vína ještě podtrhnete.
CINZANO PINOT CHARDONNAY BRUT
Suché šumivé víno s plnou vůní – květinové tóny doprovází lehký bylinný nádech a ovoce jako bílé broskve a hrušky. Chuť je svěží, lehce minerální. Cinzano Pinot Chardonnay Brut je nejen výtečný aperitiv, ale udrží s vámi krok po celou dobu setkání s přáteli. Doporučené párování je s lehkými předkrmy jako salát Caprese a bruschetta.

Text: Soňa Hanušová
Foto: Cinzano, Anna Postnikova
Zdroj: WAREHOUSE1
Vložil: Josef Zima za team e-obchodak.eu